Z takim pytaniem spotykamy się nie raz podczas wizyty w gabinecie.
Odpowiedź nie jest zaskakująca - psom i kotom należy myć zęby.
Regularna profilaktyka zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, które niosą za sobą spore konsekwencje. Jama ustna jest świetnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do stanu zapalnego dziąseł oraz nagromadzenia płytki nazębnej, co w efekcie powoduje tworzenie się kamienia nazębnego. Jest to alarmujący stan - taki kamień to siedlisko licznych kolonii bakteryjnych, które zwierzę na bieżąco połyka i które mogą wpływać na cały organizm. Bardzo często efektem kamienia nazębnego są nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Dodatkowo - bakterie te wpływają na cały organizm - powoli niszczą nerki i wątrobę, mogą powodować zapalenie stawów i uszkodzenie wsierdzia. Walka ze stanem zapalnym dziąseł spowodowanym brakiem higieny to dodatkowe obciążenie dla organizmu - poza osłabieniem odporności - problemy w jamie ustnej wiążą się z dużym dyskomfortem i ciągłym bólem odczuwanym przez zwierzaka. W konsekwencji zwierzęta często odmawiają jedzenia, można u nich zaobserwować posmutnienie oraz niechęć do aktywności, ślinienie się oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej - w takich sytuacjach konieczna jest interwencja lekarza weterynarii i dobranie odpowiednich leków.
Przede wszystkim należy zabierać pupila na regularne przeglądy stomatologiczne do lekarza weterynarii. Po drugie - CODZIENNIE czyścić zęby preparatem enzymatycznym. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór takich produktów, są to m.in. pasty do szczotkowania zębów, spray’e do jamy ustnej, a dla mniej współpracujących pacjentów - preparaty dodawane do wody do picia.
Powszechnie reklamowane są również przeróżne gryzaki, kostki i przysmaki mające za zadanie mechaniczne czyszczenie zębów. Nie zastąpią one jednak regularnego mycia, ponieważ czyszczą jedynie powierzchnię korony zęba, pozostawiając płytkę w okolicy dziąseł.
Zdecydowanie tak. Wieloletnie zaniedbania w higienie jamy ustnej często kończą się zabiegiem sanacji pod narkozą, co zawsze wiąże się z ryzykiem.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zachęcamy do zaopatrzenia się w preparaty enzymatyczne do codziennej higieny jamy ustnej Waszych pupili.
lek. wet. Dominika Szulik
ul. Os. Piastów 41/3a, 31-625 Kraków
pn - pt: 8:00 - 19:00
sb: 9:00 - 15:00
PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA
tel. +48 790 243 931
e-mail: nowyvitalvet@gmail.com
Copyright 2021 © NOWY VITALVET | All rights reserved